Linkowanie wewnętrzne to potężna broń w SEO

Wśród wielu strategii pozycjonowania stron, kluczową rolę odgrywa linkowanie wewnętrzne. Wbrew pozorom, linkowanie wewnętrzne jest bardzo prostą koncepcją marketingową niewiele różniącą się od linkowania zewnętrznego jak i budowania strukturu linków przychodzących. Co więcej linkowanie wewnętrzne pozwala tchnąć życie w stare treści na stronie internetowej jak i umożliwia zoptymalizowanie istniejącej treści, aby uzyskać jeszcze większy ruch organiczny.

Czym są linki wewnętrzne?

Jak sama nazwa wskazuje linki wewnętrzne to aktywny odnośnik w obrębie jednej strony internetowej łączący jedną podstronę z inną. Każda strona internetowa posiada mnóstwo podston połączonych w ten sposób, co wynika z samej architektury stron internetowych. Link umieszczony w menu jest przykładem linku wewnętrznego, to samo tyczy się linków umieszczanych w treści wpisów, kategorii i tagów.

Jednak linki, które dodajemy w obrębie treści różnią się od linków odsyłających z menu i nazywane są linkami kontekstowymi. To właśnie na nich w głównej mierze opierają się wyszukiwarki przy poruszaniu się po stronie oraz określaniu tematyki strony. Linki wewnętrzne pomagają zdefiniować strukturę strony internetowej, z kolei przejrzysta i dobrze zdefiniowana struktura lepiej się pozycjonuje i jest lepiej widoczna w wyszukiwarkach. Z tego powodu zamiast wielu pozornie niepowiązanych artykułów tworzymy sieć wzajemnie powiązanych artykułów wyczerpujących dany temat.

Różnica pomiędzy linkami wewnętrznymi a linkami zewnętrznymi

Większość osób myśląc o linkowaniu najprawdopodobniej ma na myśli linki zewnętrzne. W przeciwieństwie do linków wewnętrznych, linki zewnętrzne to hiperłącza, które łączą Państwa strony z innymi stronami w sieci. Na przykład, jeżeli piszemy post o reklamie w wyszukiwarke Google, warto zamieścić odnośnik do narzędzia umożliwiającego reklamowanie, dzięki czemu czytelnik będzie mógł przejść do tego narzędzia bezpośrednio z naszej strony. Na pierwszy rzut oka linki zewnętrzne wydają się sprzeczne z wszystkimi dobrymi praktykami, bo przecież po co odsyłać swoich czytelników na inną stronę? Chcemy zatrzymać ich na swojej stronie, by następnie zamienić ich w klientów. Nic bardziej mylnego, jeżeli użytkownik podejmie decyzję o samodzielnym marketingu w Google i tak opuści naszą stronę, by ytworzyć kampanię w wyszukiwarce. Linkowanie powinno być pomocne dla użytkownika więc warto umożliwić przejście do danego narzędzia bezpośredio z naszej strony niż wydłużać ten proces. To dzięki nam użytkownik odnalezł interesujące treści i nie wrócił do wyszukiwarki z kolejnym pytaniem.

Dlaczego linkowanie do zewnętrznych stron jest dobre dla SEO

Linkowanie do zewnętrznych stron z dużym autorytetem ukazuje czytelnikom profesjonalizm publikacji a wyszukiawrcke pomaga ustalić zawartość na naszej stronie. W tym przypadku działą odwrócona logika- skoro strona linkuje w treści do narzędzi powiązanych z pozycjonowaniem musi poruszać zagadnienia związane z tym tematem.

Dlaczego linkowanie do wewnętrznych stron jest przyjazne dla SEO

Załóżmy, że ktoś uznał nas za autorytet i opublikował link do naszej strony. Dzięki linkom wewnętrznym mogą oni łatwo znaleźć istotne informacje i inne ważne strony.

Proszę pomyśleć o linkowaniu wewnętrznym w ten sposób: Kolega poleca nam hurtownię, w której kupimy wycieraczkę do szyb. Gdy udamy się do hurtowni sprzedawca może nam zasugerować kilka rodzajów wycieraczek udzielając wyczerpujących informacji, które pomogą podjąć decyzję zakupową.

Dokładnie tak samo działają linki zewnętrzne i wewnętrzne. Znajomy sugerujący nam zakupy w konkretnej hurtowni jest podobny do linku zewnętrznego. W hurtowni (czytaj na stronie internetowej) uzyskują Państwo dostęp do jeszcze większej puli informacji ( Linkowanie wewnętrzne.) 

W przypadku cms WordPress polecamy naszą autorską wtyczkę “Internal linking plugin for WordPress“, która ułatwia zarządzanie linkami wewnętrznymi w sposób zautomatyzowany.

Korzyści z linkowania wewnętrznego dla SEO

Linkowanie wewnętrzne

Linki wewnętrzne pomagają wyszukiwarkom znaleźć, zindeksować i zrozumieć wszystkie podstrony w obrębie witryny. Linki wewnętrzne dobrze stosowane podnoszą page authority i stanowią kluczową rolę w pozycjonowaniu dla każdej strony internetowej, która chce podnieść swój ranking w wynikach wyszukiwania. Poniżej przedstawię kilka korzyści jakie oferują linki wewnętrzne.

Linkowanie wewnętrzne przyspiesza indeksację strony internetowej

Wyszukiwarki, aby znaleźć i zindeksować strony internetowe, podążają za umieszczonymi w sieci linkami. Sklasyfikowanie stron internetowych byłoby trudne, gdyby roboty Googla nie mogły stwierdzić, co znajduje się na danej stronie. Linki wewnętrzne, które posiadamy na stronie pomagają robotom indeksującym w kategoryzacji i indeksowaniu treści.

Posiadając rozbudowane linkowanie wewnętrzne wyszukiwarki łatwiej odnajdują nowe wpisy i treści, które publikujemy na stronie. Google stale poszukuje nowych treści w Internecie, jeśli linkowanie wewnętrzne nie istnieje roboty będą miały problemy z poprawnym indeksowaniem strony.

Google wykorzystuje dwa rodzaje botów do indeksowania stron: Odświeżające zawartość oraz boty odpowiedzialne za wykrywalność treści.

Roboty google według przeznaczenia

Boty odświeżające zawartość sprawdzają czy na naszej witrynie doszło do jakiś zmian. Natomiast boty wykrywające szukają stale nowych treści. Jeżeli stosujemy odpowiednią strategię linkowania wewnętrznego, boty łatwiej odnajdą nowe miejsca.

Linkowanie wewnętrzne poprawia użyteczność

Stworzenie silnej struktury linków wewnętrznych skutecznie pomaga SEO. Jest to możliwe dzięki stworzeniu przejrzystych ścieżek indeksacji w obrębie strony internetowej, dzięki czemu zwiększamy ogólny priorytet indeksowania poprzez lepszą dystrybucję linków w obrębie witryny oraz poprawiamy użyteczność, dzięki przekierowywaniu ruchu na powiązane strony.

Jeżeli większość linków wewnętrznych kieruje do strony głównej użytkownicy nie znajdą na niej kluczowych informacji, co może skutować utratą zainteresowania naszą stroną. Chociaż strona główna jest na szczycie struktury to zazwyczaj nie zawiera kluczowych treści, którymi użytkownik mógłby być zainteresowany. Z tego powodu zalecamy stosowanie schematu 80% linków wewnętrznych kieruje do stron zawierających wartościowe treści związane z miejscem z którego linkujemy, a tylko 20% linkuje w treści do strony głównej.

Linki wewnętrzne ułątwiają robotom skategoryzowanie strony

Dodanie słów kluczowych do linku wewnętrznego ułatwia robotom zapoznanie się ze stroną, robot przed wejściem na podlinkowaną podstronę już wie, czego może się spodziewać.

Linki wewnętrzne zawierające słowa kluczowe są skuteczną techniką SEO pod warunkiem, że są to linki naturalnie pochodzące z treści. Odradzamy upychania słowa kluczowego na siłę w linkach wewnętrznych.

Największą zaletą linków wewnętrznych jest wartość jaką oferują użytkownikom. Poświęcenie czasu na dodanie odpowiednich linków wewnątrz strony zwiększa wartość każdego wpisu, ponieważ czytelnicy mogą dotrzeć do dodatkowych treści, które mogą ich zainteresować. Dodatkowo stosowanie odpowiedniego linkowania pomaga zatrzymać czytelników na dłużej zwiększając zaufanie do marki.

Linkowanie wewnętrzne pozytywnie wpływa na autorytet domeny

Praca nad linkowaniem wewnętrznym może drastycznie poprawić wskaźniki SEO zmniejszając jednocześnie wydatki na pozostałe działania w tym pozyskiwanie linków przychodzących. Autorytet domeny określa stronę jako eksperta w odniesieniu do całej branży, a nie pojedynczego słowa kluczowego. Co oznacza, że algorytm wyszukiwania Google lepiej ocenia strony, których treści są wartościowe i całkowicie wyczerpują temat, niż te, które nie są z nim związane lub poruszają tylko częściowo dane zagadnienie.

Załóżmy, że prowadzimy stronę internetową firmy oferującą usługi sprzątania wielkopowierzchniowego i dodamy do niej doskonale zoptymalizowaną pojedynczą podstronę, która zawiera informacje dotyczące sprzętu do sprzątania. Nie sprawi to, żę staniemy się ekspertem w dziedzinie budowy maszyn sprzątających. Co więcej, możemy być niemal pewni, że nie będziemy zajmować też topowych pozycji związanych z hasłami dotyczącymi urządzeń do sprzątania. Jednak publikacja tego konkretnego wpisu i tematyczne linkowanie do niego zwiększają autorytet strony związany z usługami sprzątania.

Obecnie algorytmy wyszukiwarek potrafią rozpoznawać teksty i dopasowywać je do odpowiednich branż, jednak to poprawnie przeprowadzone linkowanie wewnętrzne odpowiada za tematyczne przypisanie wpisów. Poprzez odpowiednie linkowanie wewnętrzne możemy również zostać wybrani przez algorytmy Google jako eksperci w danej dziedzinie co znacznie zwiększy pozycje w wynikach wyszukiwania. Bardzo często zapominamy jakie jest główne zadanie Googla, czyli wyświetlanie w wynikach wyszukiwania wiarygodnych i pomocnych informacji związanych z intencją zapytania. Jeżeli wpiszę w google maszyny sprzątające, nie chcę widzieć wyników zwiazanych z usługami sprzątania, lecz chcę zapoznać się z ofertą maszyn sprzątających.

Kiedy linkowanie wewnętrzne przynosi najlepsze efekty

Zapewne słyszałeś, że umieszczanie linków do wartościowych stron zewnętrznych pokazuje wyszukiwarkom, że dana strona jest wysokiej jakości. To samo tyczy się umieszczani linków wewnątrz naszej witryny.

Link w treści musi zawierać właściwe słowa kluczowe wynikające z kontekstu treści. Z tego powodu tak ważne jest nasycenie treści w odpowiednie słowa kluczowe, by również link wykorzystywał słowa kluczowe.

Kolejnym decydującym aspektem, jeżeli chodzi o moc linku wewnętrznego jest jego odległość od początku strony. W skrócie im wyżej umieszczony link tym ważniejszy jest on w strukturze linkowania, z tego powodu najważniejsze linki powinny znajdować się najwyżej i prowadzić do najważniejszych treści tematycznie powiązanych.

Jak ustalić miejsca z których możemy linkować wewnętrznie?

Należy zacząć od znalezienia grupy słów kluczowych i określenia najpopularniejszego z nich, które będzie naszym głównym tematem. Następnie określamy strony, które będą linkować do tego tematu.

W tym przypadku warto skorzystać z wyszukiwarki internetowej Google, która w łatwy sposób pomoże znaleźć strony, na których znajdują się słowa kluczowe odpowiadające naszemu.

Wystarczy w polu wyszukiwania wpisać: site:twojadomena.pl  ‘słowo kluczowe’

W odpowiedzi wyszukiwarka powinna zwrócić wszystkie strony w obrębie witryny zawierające dane słowo kluczowe.

Gdy lista podstron jest już gotowa, kolejnym krokiem będzie stworzenie struktury linków wewnętrznych. Należy przejrzeć listę stron i wybrać strony, które powinny linkować do siebie oraz do tematu głównego. Proszę poszukać okazji do umieszczenia linku kontekstowego do tej strony. Należy pamiętać, aby ten link był jak najbardziej użyteczny i naturalny. Po dodaniu linków wystarczy poczekać, aż boty Google ponownie przeszukają strony i zauważą nowe linki.

Rodzaje linków

Linki zewnętrzne prawidłowo zastosowane łączą użytkownika z innym podstronami pozwalając jednocześnie uzyskać wiarygodne informacje z innego miejsca. Natomiwas linki wewnętrzne pomagają użytkownikom w nawigacji po naszej stronie stronie. Przed rozpoczęciem linowania należy zapoznać się z podziałem linków z uwagi na ich strukturę.

Linki dokładne dopasowanie do słów kluczowych

Pierwszym z nich są linki zawierające dokładne słowa kluczowe np.: „pozycjonowanie stron internetowych“. Dokładne dopasowane są pewnym sposobem na uzyskanie dobrych wyników, jednak Google zaczęło karać za nadużywanie słów kluczowych w linkach. Z tego powodu przy bardzo dużej liczbie dokładnie dopasowanych linków zawierających tylko jedno słowo kluczowe dopasowane tematycznie do strony możemy uzyskać efekt odwrotny do zamierzonego. W skrócie, jeżeli do strony docelowej będą prowadzić tylko linki zawierające frazę kluczową „pozycjonowanie stron internetowych” może okazać się to problematyczne i przynieść odwrotny efekt niż zamierzono. Zarówno podczas linkowania wewnętrznego jak i zewnętrznego należy dywersyfikować słowa kluczowe.

Hiperłącza zawierające częściowe dopasowanie

Częściowy anchor text oznacza, że używają Państwo odmiany słowa kluczowego opisującego temat strony, do której prowadzą linki. Na przykład, częściowo dopasowany link może brzmieć: “Każdy twórca treści powinien wiedzieć, jak linkować, by osiągnąć szybkie pozycjonowanie” – Dzięki zastosowaniu częściowego dopasowania można uniknąć nadużywania dokładnie dopasowanego linku w treści. W tym przypadku zamiast wykorzystać słowo kluczowe “pozycjonowanie stron internetowych” jako anchor użyliśmy “szybkie pozycjonowanie“.

Linki zawierające brand połączony ze słowem kluczowem

Alternatywnie, jeżeli chcemy zbudować wiarygodność wokół marki należy stosować link brandowy. Linki tego typu wykorzystujemy do budowania autorytetu marki, np. “Woobox – kampanie Google Ads.

Linki naturalne nie zawierające słów kluczowych

Kolejnym elementem są linki naturalne, czyli po prostu nazwa strony internetowej, np. https://woobox.pl/. Tego rodzaju linki nie powinny być stosowane jako linki wewnętrzne. Odbiorcy mogą uznać tego typu linki za nieprzydatne, zniechęcające i przeszkadzające. Stosowanie tego typu linków może skutować opusczeniem strony internetowej.

Linki generyczne – również pomagają w pozycjonowaniu

Linki generyczne to zazwyczaj powszechnie stosowane wyrażenia, które nie muszą mieć nic wspólnego ze słowem kluczowym lub stroną do jakiej linkujemy np.: “Czytaj więcej” lub “Kliknij tutaj” jednak w tym przypadku należy pamiętać o powiązaniu tematycznym. Linki tego typu pozwalają dywersyfikować typy linków w obrębie witryny.

Jak prawidłowo stosować linkowanie wewnętrzne w treści?

Dla SEO istotna jest przede wszystkim kontekstowość, oznacza to, że linkowane słowo kluczowe powinno składać się ze słów lub fraz, które pasują do tematu z którego linkujemy. Na przykład, jeżeli posiadamy wpis dotyczący linkowania wewnętrznego i chcemy z jego treści linkować do kolejnego wpisu powiązanego to link powinien zawierać w swoim otoczeniu słowa kluczowe dotyczące linkowanej podstrony oraz wynikać naturalnie z treści.

Linkowanie wewnętrzne jest świetnym sposobem na poznanie najlepszych technik, które pozytywnie wpływają na optymalizację strony internetwej pod wyszukiwarki.

Jeżeli chodzi o śledzenie pozycji wystarczającym dla początkujących użytkowników będą narzędzia dla webmasterów od Google. Narzędzia te dostarczą wielu informacji potrzebnych podczas linkowania oraz tworzenia treści na stronie internetowej. Jeżeli jednak pozycje nie wzrastają warto zapoznać się z naszym kolejnym wpisem: dlaczego strona internetowa nie pojawia się w Google?

Linkowanie wewnętrzne to prosta droga do bycia ekspertem w danej dziedzinie

Nie można być postrzeganym jako autorytet w dziedzinie pozycjonowania jeżeli wszystko co mamy do zaoferowania to tylko kilka ogólnych postów dotyczących SEO. Musimy stworzyć jak najwięcej wartościowych treści poruszających różne aspekty, by przeprowadzić skuteczną strategię linkowania wewnętrznego musimy posiadać wysokojakościową treść do której możemy linkować. Jeżeli zastanwiasz się jak tworzyć wysokiej jakości teksty skorzystaj z naszego poradnika: 10 kluczowych technik tworzenia treści!

Nie ma także magicznej liczby linków wewnętrznych gwarantujących uznanie naszej strony za eksperta w danej dziedzinie. W pierwszej kolejności należy skupić się na dostarczeniu użytkownikowi jak najwięcej pomocnych treści oraz linków wewnętrznych. Gdy tworzy się dużo treści, otrzymuje się więcej treści, które można linkować, z tego powodu dobra strategia linkowania + duża ilość treści przypomina raczej sieć niż schemat linowy schemat, dzięki czemu strony są ze sobą powiązane na różnych poziomach.

Linki wewnętrzne to niedocenione wspracie w pozycjonowaniu.

Linki wewnętrzne są nieodzowną częścią każdej solidnej strategii SEO, nie tylko pomagają uzyskać status wartościowego żródła dla czytelników, ale również mogą pomóc w budowaniu autorytetu w oczach Googla. Planując strategię lepiej jest wzmocnić strony wewnętrzne, aby podnieść ogólny ranking domeny niż dodawać linki kierujące do strony głównej, każdorazowo należy stosować linki, które są naturalne i istotne z punktu widzenia odbiorcy a nie SEO. Linki wewnętrzne muszą stanowić wartość dodaną dla czytelnika, co z kolei zwiększy zaangażowanie użytkowników.

Proszę pamiętać, że nie należy łączyć stron dla samego faktu umieszczenia linku, należy działać celowo i łączyć strony, które są istotne dla głównego tekstu z którego linkujemy. Właściwie przeprowadzone działania pozwolą Państwu zbudować silniejszy profil linków i wpłyną na poprawę SEO.

/ 5.

<a href="https://woobox.pl/author/rafal/" target="_blank">Rafał Jóśko</a>

Rafał Jóśko

Jestem fanatykiem dobrego SEO oraz UX. Swoją przygodę z branżą digital rozpocząłem w 2008 roku, kiedy zacząłem realizować pierwsze zarabiające witryny internetowe. Od 2015 roku skupiam się na optymalizacji stron i sklepów internetowych pod kątem SEO oraz SXO. Specjalizuję się w pozycjonowaniu oraz optymalizacji technicznej pod kątem pozycjonowania (SEO). Właściciel agencji SEO & SEM Woobox z Lublina.
Woobox

Poszukujesz skutecznych rozwiązań w  marketingu internetowym?

Skontaktuj się z nami i odkryj pełen potencjał swojego biznesu w świecie online. Nasze doświadczenie i wiedza są Twoim kluczem do sukcesu.

 

To może być interesujące…